اخبار تکنولوژی

بررسی سئو سایت

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

سئو سایت فقط مربوط به بهینه سازی سایت برای موتورهای جست وجو نیست بلکه ما تمام پارامترهای سئو را به درستی در سایت شما پیاده سازی می کنیم تا وب سایت شما کارآمد تر شود، محتوای مورد نیاز کاربر را ارائه دهد و کاربران بتوانند به راحتی سایت شما را پیدا کنند و از آن استفاده کنند.

سئو مخفف عبارت Search engine optimization به معنی بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جست و جو می باشد و هدف آن گرفتن ترافیک از موتورهای جست و جو به صورت رایگان می باشد.

بخش عمده ای از مخاطبان موتورهای جست وجو بر روی 5 پیشنهاد اول گوگل در صفحه نتایج جست و جو کلیک می کنند. پس برای بهره گیری از این امتیاز و کشاندن کاربران به وب سایت خود، وب سایت شما باید در نتایج بالای جست وجو وجود داشته باشد.

سئو فقط مربوط به موتورهای جست وجو نیست بلکه اگر تمام پارامترهای سئو سایت به درستی در وب سایت شما پیاده سازی شده باشند، وب سایت شما کارآمد تر خواهد بود و کاربران راحت تر با وب سایت شما کار می کنند. کاربران به موتورهای جست وجو اعتماد دارند و حضور وب سایت شما در رتبه های بالای نتایج جست و جو، باعث کسب اعتماد کاربران به وب سایت شما خواهد شد. در اکثر مواقع کاربران رتبه های اول نتایج جست و جو در هر شاخه ای از کسب وکار به عنوان سرآمد آن کسب و کار در ذهن کاربران می باشد، هرچند ممکن است آن کسب و کار بسیار کوچک است همانطور که در تصویر مشخص است کارهای مربوط به سئو به سه بخش اصلی تقسیم می شود:

سئو داخلی

سئو داخلی یا on-Page SEO مربوط به محتو و سایر مواردی که در صفحه است می باشد. هدف اصلی سئو داخلی سایت، تولید سیگنال هایی برای موتورهای جست و جو به منظور تفهیم معنی و مفهوم محتوای سایت به موتورهای جست و جو می باشد.

موتورهای جست و جو همانند انسان ها صفحات سایت را مطالعه نمی کنند پس آن ها دنبال سیگنال هایی هستند که متوجه شوند این صفحه راجع به چه چیزی صحبت می کند.

سئو یک مقصد نیست بلکه یک سفر است. هیچ زمانی نمی توان گفت که فرآیند سئو سایت به اتمام رسیده است. ممکن است کارهایی که به منظور بهبود رتبه سایت انجام می شود کم یا زیاد شوند اما از آنجایی که سئو یک رقابت است باید برای حضور در رتبه های بالای جست و جو سئو را همیشه در نظر بگیریم. تولید محتوای و سئو داخلی یکی از بخش هایی از سئو می باشد که همیشه باید آن را انجام داد و محتوای جدید با کیفیت تولید کرد. برخی از کارهای مربوط به سئو داخلی شامل موارد زیر می باشد:

 • تولید محتوای با کیفیت
 • بهینه سازی عنوان و توضیحات متا صفحات
 • تعریف تگ های heading بر اساس استانداردها
 • بهینه سازی تصاویر و ویدئوها
 • بهینه سازی URL صفحات
 • لینک های داخلی
 • سرعت لود صفحه
 • سئو کامنت ها

سرعت صفحات وب سایت

یکی از پارامترهای مهم گوگل برای رتبه بندی سرعت صفحات وب سایت و دسترسی پذیری راحت صفحات می باشد. تا چند سال پیش اگر وب سایت شما در GtMetrix نمره بالایی داشت، هیچ نگرانی بابت سرعت سایت نداشتید اما امروزه معیارهای گوگل برای سرعت سایت بسیار سخت گیرانه تر از قبل شده است.

یکی از ابزارهایی که برای سرعت سایت باید حتما مد نظر قرار داد lighthouse و page speed insight می باشد که گرفتن نمره قبولی در این ابزارها همانند گذشته راحت نمی باشد، اما اگر نمره بالایی در این ابزارها بگیرید، به رتبه وب سایت خود در موتورهای جستجو کمک شایانی کرده اید.

سئو خارجی

از نظر گوگل محتوای وب سایت باید به گونه ای باشد که دیگران محتوای وب سایت شما را به مخاطبان خودشان معرفی کنند و به صفحات سایت شما لینک دهند اما در عمل ممکن است تولید همچین محتوایی سال ها زمان ببرد و هزینه زیادی نیاز برای صاحب وب سایت داشته باشد.

یکی از کارهایی که در پروژه های سئو انجام می شود، خرید لینک از وب سایت ها می باشد که این کار از نظر گوگل کار درستی نیست و باعث می شود وب سایت جریمه شود. دو راه مرسوم برای خرید لینک وجود دارد. یکی خریدن بک لینک از وب سایت ها است و دیگری خرید رپورتاژ آگهی است.

یکی از مواردی که همیشه در آموزش ها ذکر می شود این است که از وب سایتی لینک بگیرید که ارتباط موضوعی با وب سایت شما داشته باشد اما عملا چنین لینک سازی خیلی مشکل می باشد و در حوزه کاری مورد نظر امکانش نیست که سایت های معتبری پیدا شود که اقدام به خرید لینک بکنند و اگر هم پیدا شود تعدادشان محدود می باشد. از این رو این مورد را خیلی مدنظر قرار ندهید و بیشتر از آن به اعتبار دامنه (domain authority) و اسپم اسکور توجه کنید. بهتر است از وب سایت هایی رپورتاژ و بک لینک خریداری کنید که اعتبار آن دامنه بالا باشد و اسپم اسکور آن پایین باشد. (در مقاله راهنمای درج رپورتاژ آگهی به طور مفصل نحوه انتخاب سایت های لینک دهنده را تشریح کرده ایم)

چرا سئو خارجی مهم می باشد

به طور کلی وقتی یک کاربر عبارتی را جست و جو می کند، الگوریتم های موتور جست و جو در صفحاتی که ایندکس کرده اند جست و جو می کنند و تلاش می کنند تا بهترین صفحاتی که می تواند هدف کاربر باشند را پیدا کنند. صفحات خوب کاندید شده و در رتبه های اولیه نتایج جست و جو نمایش داده می شوند.

یکی از فاکتور هایی که تعیین کننده در جایگاه صفحات در نتایج جست و جو می باشند، تعداد لینک های ورودی به وب سایت می باشد. (که با آن ها بک لینک نیز می گویند). بک لینک ها سیگنالی هستند که اعلام می کند این وب سایت مورد اعتماد وب سایت لینک دهنده است و این لینک می تواند بر روی نتایج تاثیر بگذارد.

حال اگر یک وب سایت خوش نام به وب سایت شما اعتماد کرده باشد جایگاه شما بهبود داده خواهد شد و ممکن است این اتفاق به صورت برعکس نیز رخ دهد و موجب افت رتبه شما شود.

از این رو سئو خارجی بسیار مهم است زیرا اگر به درستی انجام نشود، ممکن است موجب جریمه شدن وب سایت شود و باید با دقت خاصی انجام شود. خیلی از صاحبان وب سایت و کسب و کار ترجیح می دهند تا هزینه ای برای سئو وب سایت خود پرداخت نکنند و کار سئو را خوشان با مطالعه مطالب موجود در اینترنت انجام دهند. در این موارد پیشنهاد ما این است که حتما از مشاوره یک متخصص سئو که در این زمینه تجربه کافی را دارد استفاده کنند و بدون مشاور سراغ سئو خارجی نروند زیرا ممکن است سایت آن ها با جریمه هایی رو به رو شود که رهایی از آن های انرژی، زمان و هزینه زیادی خواهد برد.

سئو کلاه سفید و کلاه سیاه

کلاه سفید و کلاه سیاه درفیلم های وسترن سال 1920 خیلی مورد استفاده قرار می گرفت و یک راه ساده برای مخاطبان بود تا قهرمان فیلم را از شخصیت شرور فیلم تشخیص دهند.

قهرمان فیلم کلاه سفید داشت و اشرار کلاه سیاه داشتند

این اصطلاح طی سال ها در صنایع مختلف به ویژه امنیت مورد استفاده قرار گرفت تا در دنیای سئو نیز جای خود را باز کرد و تکنیک های سئو سایت را نیز به دو دنیای کلاه سفید و کلاه سیاه تقسیم کرد.

تفاوت سئو کلاه سیاه و کلاه سفید

سئو کلاه سفید

ساده ترین تعریف سئو کلاه سفید پیروی از قوانین است. در واقع مفهوم این عبارت این است که شما از روش های درست و دستورالعمل های موتورهای جستجو استفاده کنید تا وب سایت شما رتبه بهتری بگیرد.

سئو کلاه سیاه

سئو کلاه سیاه یعنی برخی از جاها ریسک کنید و از تکنیک هایی استفاده کنید که مغایر با دستورالعمل های موتورهای جستجو هستند اما می تواند رتبه سایت شما را ارتقا دهد.

خدمات سئو شرکت زاوش

شرکت زاوش با بیش از 10 سال فعالیت در حوزه سئو و طراحی سایت تجربه خوبی در این حوزه دارد و هم اکنون به عنوان یک شرکت با سابقه در این حوزه توانمندی اجرای پروژه های بزرگ و پر رقابت در حوزه سئو را دارد. خدمات شرکت زاوش در سئو به بخش های زیر تقسیم می شود:

 • خدمات سئو تکنیکال
 • خدمات سئو محتوایی
 • خدمات لینک سازی
 • خدمات لوکال سئو

این خدمات به طور مستقیم توسط تیم سئو شرکت زاوش انجام خواهد شد. لازم به ذکر است قسمت سئو تکنیکال برای وب سایت هایی که توسط این شرکت پیاده سازی شده باشد به صورت رایگان انجام خواهد شد و برای وب سایت هایی که توسط همکاران ما توسعه داده باشند یک بار در ابتدای شروع پروژه سئو سایت انجام می گردد ولی سایر خدمات به صورت مداوم خواهد بود و ماهیانه خدمات بر روی سایت انجام می گردد.

هر ماه گزارش ماهیانه سئو به کارفرما ارائه می گردد تا کارفرما در جریان کارهای انجام شده بر روی وب سایت و نتایج به دست آمده قرار گیرد.

سئو تکنیکال

اولین مرحله از سئو می باشد و همانطور که از نام آن مشخص است کاری با محتوای سایت شما ندارد. این بخش از سئو بیشتر مربوط به تنظیمات وب سایت جهت دیده شدن آسان تر توسط خزنده های گوگل می باشد و فقط یک بار در ابتدای فرآیند سئو این کار انجام می شود و با رعایت صحیح اصول سئو تکنیکال شما از اینکه خزنده های گوگل وب سایت شما را به خوبی می بینند و می توانند صفحات سایت را ایندکس کنند مطمئن می شوید.

سئو تکنیکال چیست؟

سئو تکنیکال فرایند کسب اطمینان از مطابقت وب سایت با الزامات فنی موتورهای جستجوگر مدرن با هدف ارتقاء رتبه وب سایت می باشد.

برخی از کارهای مربوط به سئو تکنیکال شامل موارد زیر می شود:

 • تعیین کردن آدرس دامین ترجیحی (Preferred domain)
 • بهینه کردن فایل robot.txt
 • بهینه سازی ساختار url ها
 • بهینه کردن ساختار سایت
 • پیاده سازی تگ های canonical
 • پیاده سازی نشانه گذاری استاندارد
 • بهینه سازی صفحات ارور و 404
 • پیاده سازی سایت مپ داینامیک
 • گواهینامه SSL
 • سرعت وب سایت بر اساس استانداردهای google page speed insight
 • بهینه سازی برای موبایل
 • پیاده سازی AMP

سئو تکنیکال سایت همانند استخوان بندی وب سایت می ماند و هرچه این استخوان بندی قوی تر باشد، پایه های وب سایت برای نتیجه گرفتن در موتورهای جستجو مستحکم تر خواهد بود و احتمال نتیجه گرفتن بیشتر خواهد شد.

چرا سئو تکنیکال مهم است؟

اگر شما یک سایت بسیار زیبا با محتوای درجه 1 و بسیار خواندنی داشته باشید اما اصول سئو تکنیکال را رعایت نکرده باشید، شما رتبه ای در نتایج جستجوی گوگل نخواهید داشت. به صورت پایه ای گوگل و سایر موتورهای جستجو نیاز دارند تا بتوانند صفحات وب سایت شما را پیدا کنند، خزنده های گوگل در صفحات وب سایت شما بروند و صفحات ایندکس شوند.

اما این فقط شروع کار است. حتی اگر گوگل تمامی محتوای شما رو ایندکس کند، این به معنی این نیست که کار شما تمام است. زیرا برای اینکه وب سایت شما از لحاظ تکنیکال کاملا بهینه باشد، صفحات سایت شما باید ایمن باشند، برای موبایل بهینه شده باشند، محتوای تکراری نداشته باشند، سرعت لود بالایی داشته باشند و صد ها مورد دیگر که همگی جزو سئو تکنیکال می باشند.

نمی توان گفت که اگر وب سایت شما تمامی پارامتر های سئو تکنیکال را رعایت کند رتبه خوبی می گیرید، بلکه دسترسی گوگل به محتوای سایت خود را راحت تر کرده اید و شانس بیشتری برای کسب رتبه خواهید داشت.

سئو محتوایی

خدمات مربوط به سئو محتوایی که زیرمجموعه بحث بازاریابی درون گرا می باشد، به معنی ایجاد محتوای هدفمند جهت جذب مخاطبان به وب سایت می باشد.

در ابتدای فاز سئو محتوایی سایت، استراتژی های محتوایی مشخص شده و بر اساس این استراتژی ها برنامه زمان بندی تولید محتوا یا تقویم محتوایی وب سایت مشخص می گردد.

سئو محتوایی با تمرکز بر کلمات کلیدی طولانی (long-tail keywords) شروع به تولید محتوا می نماید. بر اساس گزارشات گوگل بیش از 80 درصد جستجو های کاربران با کلمات کلیدی طولانی انجام خواهد شد و کاربرانی که این کلمات را جستجو می کنند بیشتر به دنبال خرید محصول یا خدمت می باشند. از این رو به ویژه برای وب سایت های فروشگاهی این بخش از سئو بسیار مهم می باشد و باعث افزایش فروش و افزایش نرخ بازگشت سرمایه (roi) خواهد شد.

با بالا آمدن کلمات کلیدی طولانی، و ایجاد ساختار محتوایی و لینک سازی صحیح در وب سایت به مرور، کلمات کلیدی کوتاه تر و رقابتی تر به رتبه های برتر نتایج جستجو خواهند رسید. البته به این معنی نیست که فقط با تولید محتوا می توانیم در کلمات رقابتی در نتایج جستجو رتبه خوبی بگیریم، بلکه اگر سایر بخش های پروژه سئو به درستی انجام شوند، نتیجه مطلوب تولید محتوا نمایان خواهد گردید.

تولید محتوا بسیار ارزشمند است اما اگر محتوای تولید شده به صورت کپی از وب سایت های دیگر باشد نه تنها به سئو وب سایت ضربه خواهد زد بلکه اعتبار وب سایت و برند شما در نزد کاربران نیز از بین خواهد رفت.

سئو محتوایی

برای تولید محتوا راه های متفاوتی وجود دارد مثل: ترجمه محتوای انگلیسی، ترکیب سایر محتواها و نگارش محتوای یکتا. در ترجمه محتوا به این موضوع دقت کنید که اگر محتوا عینا مطابق ترجمه گوگل ترنسلیت باشد، نه از نظر گوگل و نه از نظر کاربران مناسب نیست. در این نوع تولید محتوا بهتر است که متن انگلیسی مطالعه شود و برداشت خود را با توجه به نوع ادبیات سایت خود در متن بنویسید.

در ابتدای فاز سئو محتوایی پروژه سئو در شرکت زاوش، سعی می شود با کمک کارفرما و برگزاری جلسات هم اندیشی، نوع پرسونای مخاطب مشخص شود تا بتوانیم در تولید محتوای وب سایت از ادبیات یکسانی که مورد تایید مخاطبان وب سایت می باشد استفاده کنیم.

این ادبیات بر اساس نوع شبکه ای که می خواهیم محتوا را در آنجا نشر دهیم تفاوت خواهد کرد. به عنوان مثال ادبیاتی که در شبکه های اجتماعی به کار خواهیم برد با ادبیات به کار برده شده در صفحات سایت متفاوت خواهد بود. حتی ادبیات هر شبکه اجتماعی نیز با توجه به سیاست آن شبکه اجتماعی متفاوت از دیگری خواهد بود.

خروجی پروژه سئو سایت چیست

ممکن است برخی از کارفرمایان معیار هایی مثل بهبود رتبه الکسا یا تضمین رتبه اول گوگل در عبارتی خاص را به عنوان شاخص خروجی پروژه در نظر بگیرند که این ها هیچ یک معیار درستی برای اندازه گیری خروجی پروژه سئو نمی باشد.

در پروژه های سئو شرکت زاوش شاخص های موفق بودن پروژه علاوه بر اینکه دست یافتنی و قابل اندازه گیری می باشند، معیارهایی هستند که برای کارفرما ارزش افزوده به همراه داشته باشد و باعث رشد کسب و کار وب سایت شود. برخی از شاخص هایی که به عنوان خروجی پروژه های سئو زاوش می باشد شامل موارد زیر است:

 • کاهش زمان لود صفحه
 • افزایش زمان حضور کاربران در سایت
 • افزایش نرخ کلیک در نتایج گوگل
 • افزایش آمار بازدید سایت از جست و جو
 • افزایش فروش سایت